Harcıalem
http://harcialem.anatolianrock.com
punk,grunge,ska
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
HARCIALEM; İzmir’de 1996 yılının Kasım ayında birdenbire akla geliveren bir üretme isteği ve insanlara bi seyler anlatma düşüncesiyle harekete geçti.Kendisini ilk gösterdiği yer 1998 yılının Ağustos ayında tek başına verdiği ve hıncahınç dolan bir konserdi.Aynı ay ilk demosunu kaydetti. 96’dan 98’e kadar geçen süre içerisinde hep çalıştı,hücum kayıtlar yaptı. Bu çalışmalarda yarı kendi bestelerini yarıda cover parçaları çaldı. Daha sonra çalışmaların içeriği sadece kendi şarkılarını çalmak olarak değişti, gelişti. İlk demo “harcıalem”, ikinci demo “nefret”’te kadro şimdikinden farklıydı. Bu iki demodan sonra gurup son 3 demosunu (meta-2000, karnıyarık-2002, manevra kabiliyeti-2003) kaydettiği kadrosunu hala korumakta.

HARCIALEM;ismi gurubun kurucularından şu anki bass gitaristi ve vokalisti Altuğ tarafından uzun bir arayış ve düşünmeden sonra kondu. Anlamı “herkesin yapabileceği basit, kolay şey; bir özelliği olmayan…” Fransızca’da “banal”, İngilizce’de ”ordinary” (deyim olarak kullanıldığında –extraordinary-…) şeklinde kullanılıyor. İsmi koyarken amaç bir ironi yaratmak,^^bizler harcıalem adamlarız, bütün gün boyunca harcıalem işler yapıyoruz ama sizlere bişeyler anlatmak istiyoruz ^^şeklinde bir düşünce. İşte bu harcıalem çocukların müziği.

HARCIALEM’in sözleri havadan sudan bahsetmez. Çoğu zaman felsefidir ve genellikle soyut kavramları kullanarak dinleyicinin düşünmesini ister. Aşk-meşk muhabbetlerinden bahsetse bile bu konuda da ciddidir.Yani ”daşşaklarıma adının baş harfini dövme yaptırdım yavrum” şeklinde sözlerden ziyade “Anlamsız beklemelerdeyim aşkın son durağında, vahşi atların çiftesi gibiyim…” şeklinde imalı ve derin ifadeler kullanmaya çalışır. Bu bir stildir,harcıalem gurubunu söz yazım tarzı budur. Biraz varoluşçu(egzistansiyalist), biraz hiççi(nihilist), biraz hayyam, biraz gerçeküstü(sürrealizm)….ve ve ve…….Zaman zaman da dalgacı.Ya da benim tabirimle dalgamotorcu.

HARCIALEM’in müziği gurubun kendi tabirine göre PUNKGRUNGE’tır. Çıkış noktası açıkca söylemek gerekirse Nirvana’dır. Harcıalem elemanları grunge müzikte dinler. Alice in Chains, Afghan Whigs, Screaming Trees, Dinosaur J.r.,Soundgarden…gibi guruplardan etkilenmiştir. Bunun yanında ateşle Nofx, Rancid, Green Day, SNFU, Pennywise, The Hives, The Vİnes…gibi çeşitli punkrock guruplarını da fazlasıyla dinler. Gurubun amacı grunge ile punk müziği birleştirerek kendi müziğini yaratmaktır. Zaten bu türler neredeyse iç içedir ama aralarında ince bir çizgi vardır. Buna en iyi örneklerden biri Nirvana’nın “incesticide” albümüdür ve bunun dışında yine Nirvana’nın akustik şarkılarıdır. Bir de Alice In Chains’in “Jar of Flies/Sap” EP’sidir. En iyi besteleri yapmanın yolu her türlü müziği dinlemekten geçer. Harcıalem müzik tarzını bu şekilde oluşturmaya çalışır.

HARCIALEM; şu anki yaptığı ve belki de demo olarak kaydedeceği; Barış Manço(Arkadaşım Eşek), Bülent Ortaçgil(Olmalı mı Olmamalı mı?), Kesmeşeker(Eyersiz Atlar,Tut Beni Düşmeden), Kahraman Kral(Cahit Berkay ,Küçük İskender şiiri), Nofx(hobophobic-homofobik-türkçe)…gibi coverlarin büyük ilgi göreceğini düşünüyor nede olsa artık herkes cover albüm yapıyor. Bunun dışında kayıt için hazır bekleyen onlarca şarkı ve yüzlerce söz, kalbimizde, beynimizde, kağıtlarda, datalarda bekliyor, bekleyecek ve zamanı geldiğinde, maddiyat el verdiğinde yapılacak. Harcıalemin “Karanlıklar”,”Gizli Gizli” ve “Sessiz Biri” şarkılarına yaptığı kliplerde deneysel çalışmalar olarak bi köşede duruyor.

Son olarak; HARCIALEM ÇOCUKLAR: Hayatin gerekliligini tartisamayacak durumda, isteyerek yada istemeden kimilerinin kader dedigi bir sekilde nihilismin kucagina sertce firlatilmis bu cocuklar baslarina nelerin geldigini bilsede yada baska bir ifadeyle bunun farkinda olsada pekte ne yapacaklarinin farkinda degiller. Aslinda ne yapabileceklerini dusunselerde en azindan simdilik ne maddi ne de manevi olarak harekete gecmeye hazir degiller.

Ulkemizde hayatin felsefi yonunun unutuldugu su gunlerde kendilerini yumusak, cansikici, sahici bir boslugun icinde agir aksak suruklenirken buluverdiler iste. Amaclari biseyler anlatmak insanlara, en azindan kendi gerceklerini. Anlatsalar herseyi insanlara da,insanlar birbirlerinin gozlerine bakamasa sonrada oturup harcialem cocuklar aglasa.

Her ne kadar baska seylerden bahsetseniz de; donup dolasip hayat denen kavramda bulusuyoruz. Dibine kadar hayattayiz, hayata dairiz. Harcialemlik ya da harcialem dinlemek bir marifet sayilmasada fikirlerimizi dinleyin, beynimizden gecen elektriklerin seslerini duyun!? En azindan bi degisiklik olur sizin acinizdan. Unutmayin! Bazen cogu sey belirsizdir genelde ise hersey?....
Altuğ ATALMIŞ