Harcıalem
http://harcialem.anatolianrock.com
punk,grunge,ska
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
<<Geri 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8
Cevapla
vildan01

bencede çokii bi punk grubu..ben sevdim valla.özellikle neaşkı lan bu böyle çok güzel..nirvana dinleyerek sevişriz lan biz nirvana dinleyerek..
Bu mesajın yazıldığı tarih : 25 Ekim 2005 10:59 ÖS
Bu mesaj rahatsız edici
 
tadilatta

ne ask1 lan bu böyle ii parça
Bu mesajın yazıldığı tarih : 4 Temmuz 2005 12:26 ÖS
Bu mesaj rahatsız edici
 
ArguSon

HarciAlem


HARCIALEM; İzmir’de 1996 yılının Kasım ayında birdenbire akla geliveren bir üretme isteği ve insanlara bi şeyler anlatma düşüncesiyle harekete geçti. Kendisini ilk gösterdiği yer 1998 yılının Ağustos ayında tek başına verdiği ve hıncahınç dolan bir konserdi. Aynı ay ilk demosunu kaydetti. 96’dan 98’e kadar geçen süre içerisinde hep çalıştı, hücum kayıtlar yaptı. Bu çalışmalarda yarı kendi bestelerini yarıda cover parçaları çaldı. Daha sonra çalışmaların içeriği sadece kendi şarkılarını çalmak olarak değişti, gelişti. İlk demo “HarciAlem”, ikinci demo “Nefret”’te kadro şimdikinden farklıydı. Bu iki demodan sonra gurup son 3 demosunu (meta-2000, karnıyarık-2002, manevra kabiliyeti-2003) kaydettiği kadrosunu hala korumakta.

HARCIALEM; ismi gurubun kurucularından şu anki bass gitaristi ve vokalisti Altuğ tarafından uzun bir arayış ve düşünmeden sonra kondu.

Anlamı “herkesin yapabileceği basit, kolay şey; bir özelliği olmayan…” Fransızca’da “banal”, İngilizce’de ”ordinary” (deyim olarak kullanıldığında–extraordinary-) şeklinde kullanılıyor. İsmi koyarken amaç bir ironi yaratmak, "bizler harcialem adamlarız, bütün gün boyunca harcialem işler yapıyoruz ama sizlere bişeyler anlatmak istiyoruz" şeklinde bir düşünce. İşte bu harcıalem çocukların müziği.

HARCIALEM’in sözleri havadan sudan bahsetmez. Çoğu zaman felsefidir ve genellikle soyut kavramları kullanarak dinleyicinin düşünmesini ister. Aşk-meşk muhabbetlerinden bahsetse bile bu konuda da ciddidir. Yani ”Daşşaklarıma adının baş harfini dövme yaptırdım yavrum” şeklinde sözlerden ziyade “Anlamsız beklemelerdeyim aşkın son durağında, vahşi atların çiftesi gibiyim…” şeklinde imalı ve derin ifadeler kullanmaya çalışır. Bu bir stildir, harcıalem gurubunu söz yazım tarzı budur. Biraz varoluşçu (egzistansiyalist), biraz hiççi(nihilist), biraz hayyam, biraz gerçeküstü(sürrealizm)…. ve ve ve…. Zaman zaman da dalgacı. Ya da benim tabirimle dalgamotorcu.

HARCIALEM’in müziği gurubun kendi tabirine göre PUNKGRUNGE’tır. Çıkış noktası açıkca söylemek gerekirse Nirvana’dır. Harcialem elemanları grunge müzikte dinler. Alice in Chains, Afghan Whigs, Screaming Trees, Dinosaur J.r., Soundgarden… gibi guruplardan etkilenmiştir. Bunun yanında ateşle Nofx, Rancid, Green Day, SNFU, Pennywise, The Hives, The Vİnes… gibi çeşitli punkrock guruplarını da fazlasıyla dinler. Gurubun amacı grunge ile punk müziği birleştirerek kendi müziğini yaratmaktır. Zaten bu türler neredeyse iç içedir ama aralarında ince bir çizgi vardır. Buna en iyi örneklerden biri Nirvana’nın “İncesticide” albümüdür ve bunun dışında yine Nirvana’nın akustik şarkılarıdır. Bir de Alice In Chains’in “Jar of Flies/Sap” EP’sidir. En iyi besteleri yapmanın yolu her türlü müziği dinlemekten geçer. Harcialem müzik tarzını bu şekilde oluşturmaya çalışır.

Ülkemizde hayatın felsefi yönünün unutulduğu şu günlerde kendılerını yumuşak, cansıkıcı, sahici bir boşluğun içinde ağır aksak sürüklenirken buluverdiler işte. Amaçları bişeyler anlatmak insanlara, en azından kendi gerçeklerini. Anlatsalar herşeyi insanlara da, insanlar birbirlerinin gözlerine bakamasa sonrada oturup harcialem çocuklar ağlasa.

Her ne kadar başka şeylerden bahsetseniz de; dönüp dolaşıp hayat denen kavramda buluşuyoruz. Dibine kadar hayattayız, hayata dairiz. Harcialemlik ya da harcialem dinlemek bir marifet sayılmasada fikirlerimizi dinleyin, beynimizden geçen elektriklerin seslerini duyun!? En azından bi değişiklik olur sizin acınızdan. Unutmayın! Bazen çoğu şey belirsizdir genelde ise herşey?


Grup Elemanları;

Altuğ Atalmış: Bass gitar, Vokaller
Mutlu Eser: Gitar
Ümit Peynircioğlu: Davulhttp://www.harcialem.com.tr.tc


Bu mesajın yazıldığı tarih : 18 Haziran 2005 6:47 ÖÖ
Bu mesaj rahatsız edici
 
Cevapla
<<Geri 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8